Līdzīgi kā automašīnām, arī velosipēdiem ir daudz dažādu segmentu/pielietojumu, taču divi paši plašākie un svarīgākie no tiem ir šosejas velosipēdi [road bike] un kalnu velosipēdi [mountain bike]. Šosejas velosipēdi paredzēti liela ātruma attīstīšanai un uzturēšanai pa gludu un cietu ceļa virsmu, bet kalnu velosipēdi paredzēti braukšanai pa takām, zemes ceļiem šķēršļotā apvidū.

Citi velosipēdi veidi atrodas kaut kur “pa vidu” starp šiem diviem velosipēdu segmentiem un veido dažādus velosipēdu nišas produktus, piemēram, gravel tipa velosipēdi, krosa velosipēdi, fitnesa velosipēdi, kruizeri, tūrisma velosipēdi, pilsētas velosipēdi utml.

Daudzos gadījumos velosipēdu segmenti var pārklāties un gandrīz visi velosipēdi mūsdienās ir pieejami ar elektrisko/hibrīda piedziņu. Īsumā apskatīsim populārākos/galvenos velosipēdu segmentus:

Šosejas velosipēdi

Šosejas velosipēdi paredzēti lietošanai uz asfaltēta/cieta seguma un tiem ir raksturīgas šauras riepas, kurās parasti tiek piepumpēts salīdzinoši augsts spiediens (6-8 bāri), kas nodrošina mazu rites pretestību.

Šosejas velosipēda rāmim ir īpaša ģeometrija un stūres forma (auna ragu formā) ļauj braucēja rokām un ķermenim ieņemt tādu pozīciju, kas maksimāli samazina gaisa pretestību un nodrošina ilgstošu komfortablu braukšanu. Mūsdienu šosejas velosipēdiem aprīkojumā ir arī disku bremzes, kas padara bremzēšanu efektīvu jebkuros laika apstākļos.

Trek Emonda

Šosejas velosipēdiem parasti ir ierobežotas iespējas tos aprīkot ar papildu velo aksesuāriem, piemēram, bagāžniekiem vai dubļu sargiem.

Šosejas velosipēda priekšrocības/trūkumi:

plusimīnusi
 • Maza rites pretestība
 • Nepieciešams labs ceļa segums
 • Parasti vieglāks par citiem velosipēdu veidiem
 • Salīdzinoši viegli sadurt riepu
 • Piemērots gariem un ilgstošiem braucieniem
 • Ierobežotas iespējas aprīkot ar dubļusargiem un bagāžnieku
 • Piemērots šosejas sacensībām
 • Neērts pilsētas satiksmē

Kalnu velosipēdi

Kalnu velosipēdi, jeb tā saucamie mountain bike mūsdienās ir populārākais velosipēdu veids, jo tas ir izturīgs un ar to var pārvietoties pa jebkuru ceļa virsmu un jebkurā apvidū, tomēr ilgstošai braukšanai pa asfaltu tie nebūs īsti piemēroti, jo platās protektoru riepas paņems lielu daļu no braucēja spēka. Kalnu velosipēds parasti ir ievērojami smagāks par līdzīgas kvalitātes šosejas velosipēdu.

Kalnu velosipēdiem gandrīz vienmēr priekšā būs amortizatora dakša, kas nogludinās ceļa nelīdzenumus, platas riepas ar protektoru, kas nodrošinās labu saķeri un augstu caurgājību, plašs ātrumu diapazons (>10), disku bremzes efektīvai bremzēšanai un manevrēšanai.

Trek Procaliber

Kalnu velosipēda priekšrocības/trūkumi:

plusimīnusi
 • Izturīgs un salīdzinoši komfortabls
 • Liela rites pretestība braucot pa asfaltu
 • Platas riepas ar protektoru
 • Salīdzinoši smags, jo parasti tam ir amortizatora dakša un izturīgs rāmis
 • Plašs ātrumu pārslēgšanās diapazons
 • Salīdzinoši ierobežotas iespējas aprīkot ar dubļu sargiem un bagāžnieku un citiem aksesuāriem

Fitnesa velosipēdi

Kā jau norāda nosaukums, fitnesa velosipēdi ir paredzēti aktīvam un sportiskam dzīvesveidam. Fitnesa velosipēdiem parasti ir lieli 28-29 collu rati ar salīdzinoši mazu protektoru un rites pretestību, kas piemērotas braukšanai pa cietu gludu seguma virsmu (pilsētas ielām un parkiem), dažiem modeļiem iespējams arī amortizators un disku bremzes, kas ļaus komfortabli un droši pārvarēt arī nelielus šķēršļus, kā arī īslaicīgi pārvietoties pa grants seguma ceļu.

Mūsdienīgs fitnesa velosipēds ir universāls un to varēs aprīkot ar dubļusargiem un bagāžniekiem un dažādiem aksesuāriem un tas būs piemērots lietošanai arī ikdienā, brīvdienu/tūrisma izbraucienos ar ģimeni vai draugiem.

Trek FX2 fitnesa velosipēds

Fitnesa velosipēda priekšrocības/trūkumi:

plusimīnusi
 • Zema rites pretestība, mazs enerģijas patēriņš
 • Nav piemērots ilgstoša lietošanai pa grants seguma ceļiem un meža takām
 • Piemērots gan ikdienas lietošanai, gan nelieliem  atpūtas/tūrisma braucieniem

 • Salīdzinoši mazs svars

Pilsētas velosipēdi

Pilsētas velosipēdi ir viens no plašāk izplatītajiem velosipēdu segmentiem/veidiem lielākajās Eiropas pilsētās, kurās ir attīstītas velosipēdu lietošanas tradīcijas un izbūvēta atbilstoša infrastruktūra.

Pilsētas velosipēdi veidoti tā, lai tos būt pēc iespējas ērtāk lietot pilsētas vidē – tāpēc tie ir kompakti, bieži ar mazākiem ratiem nekā citiem velosipēdu veidiem un tiem raksturīga īpaši zema rāmja forma, kas ļauj vieglāk uzsākt/pabeigt braucienu ar velosipēdu.

Pilsētas velosipēdi paredzēti ikdienas lietošanai, tāpēc uzsēde ir komfortabla. Šie velosipēdi aprīkoti ar dubļusargiem un bagāžnieku, bieži arī ar priekšējo amortizatoru, taču tiem var būt ierobežots ātrumu pārslēgšanās diapazons.

Pilsētas velosipēda priekšrocības/trūkumi:

plusimīnusi
 • Komfortabla braukšana
 • Piemērots tikai cietam ceļa segumam
 • Piemērots ikdienas lietošanai
 • Piemērots relatīvi īsiem pārbraucieniem

 • Mazs ātrumu skaits/pārslēgšanas diapazons

Gravel velosipēdi

Gravel tipa velosipēds ir modernu un mūsdienīgu cilvēku augstākajām prasībām atbilstošs universāls pārvietošanās līdzeklis, kas ir piemērots praktiski jebkuram ceļa virsmas segumam un pārveidošanās mērķim - faktiski tas apvieno šosejas, kalnu un fitnesa velosipēdu īpašības

Disku bremzes, platākas riepas un īpaša rāmja ģeometrija padara šos velosipēdus piemērotus jebkuram ceļa segumam. Šosejas velosipēdiem raksturīgā stūre nodrošina iespēju izvēlēties piemērotāko sēdēšanas un velosipēda vadīšanas pozīciju ilgstošiem braucieniem.

Trek Checkpoint

Modernus Gravel velosipēdus var aprīkot ar dubļu sargiem, bagāžnieku, uzkarināmām ceļojumu somām, papildus dzērienu pudeļu turētājiem, citiem aksesuāriem un vairākām mazāka izmēra somiņām, kurās ērti glabāt pirmās nepieciešamības lietas/priekšmetus.

Gravel velosipēdu priekšrocības/trūkumi:

plusimīnusi
 • Komfortabls un piemērots ilgstošiem braucieniem
 • Relatīvi dārgs
 • Piemērots jebkuram ceļa virsmas segumam

 • Universāls un pielāgojams sportam, atpūtai, tūrismam un ikdienas lietošanai

Sieviešu velosipēdi

Kopumā sieviešu velosipēdu iedalījums ne ar ko neatšķiras no tradicionālā – vīriešiem paredzētā velosipēdu iedalījuma un tas ir: šosejas, fitnesa, pilsētas un kalnu velosipēdi.

Lai arī mūsdienās velosipēdi arvien mazāk tiek ražoti kādam konkrētam dzimumam un to konstrukcija tiek veidota tā, lai tie būtu piemēroti abiem dzimumiem, tomēr sieviešu un vīriešu velosipēdiem ir dažas atšķirības.

Pirmkārt, rāmja izmērs. Sievietēm parasti ir mazāki izmēra rāmji un ir sastopami arī velosipēdi ar mazāk izmēra ratiem (27.5”).

Tradicionālas L formas sieviešu rāmis ir plaši pieejams pilsētas velosipēdos, t.s. kruīza un dažos fitnesa velosipēdu modeļos, taču citās velosipēdu kategorijās parasti vīriešu un sieviešu velosipēdu rāmja konstrukcija ir identiska, taču atšķiras izmēri. Maza auguma sievietēm ir piemēroti īpašas “S” formas kalnu velosipēdu rāmji.

Sieviešu velosipēds Trek

Otrkārt, sēdeklis. Tam ir cita forma, tas ir īsāks un piemērotāks sievietes fizioloģijai. Sieviešu sēdekļiem parasti ir komfortablāks sēdekļu pildījuma materiāls [gēls], sēdekļu malas ir biezākas, tāpēc nodrošina aizsardzību pret nobrāzumiem.

Treškārt, iznesums un stūres rokturi. Parasti stūres iznesums ir īsāki, bet rokturiem ir lielāks atbalsta laukumu, kas atvieglo ķermeņa balstīšanu uz stūres un padara braukšanu komfortablāku.

Mūsu ieteikumi:

 • Koncentrējies uz velosipēda pielietojumu, nevis dalījumu vīriešu un sieviešu velosipēdos. Izstāsti konsultantam, kādos apstākļos un cik bieži tu plāno izmantot velosipēdu.
 • Izvēlies pareizo izmēru un velosipēdu, uz kura labi jūties, nevis velosipēdu ar pievilcīgāko krāsu!
 • Ja pēc vairākiem braucieniem, tomēr nejūties pietiekami ērti uz nopirktā velosipēda, veic nelielu ieguldījumu un nomaini sēdekli un/vai rokturus.
 • Budžetā noteikti paredzi galvenos drošības aksesuārusdienas gaismas un ķiveri!

Lasīt par velosipēda optimālo budžetu un velosipēdu cenām....

Prece pevienota vēlmju sarakstam
Prece pievienota preču salīdzināšanai.

Saņem informāciju par Veloprofs.lv īpašajiem piedāvājumiem un atlaižu akcijām ātrāk par citiem!

Lai šī vietne pienācīgi darbotos, mēs dažreiz jūsu datorā izvietojam sīkdatnes (cookies).
Sīkdatnes palīdz vietnei atcerēties jūsu iestatījumus — valodu, valūtu,
preču grozā ievietotos produktus un citas izvēles attiecībā uz to, kādu šo vietni
vēlaties redzēt savā datorā,— lai jums nevajadzētu tos ievadīt katrreiz no jauna.
Turpinot izmantot interneta vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai mūsu mājas lapā.